Dnia 2 kwietnia 2025 r. w Piszu odbyło się seminarium pt. „Dobre praktyki wspólnego działania (spółdzielnia, inkubator przetwórstwa, działalność pozarolnicza)” zorganizowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie Oddział Olecko. Seminarium skierowane było do rolników, mieszkańców obszarów wiejskich, małych przedsiębiorców wiejskich prowadzących różne formy wspólnego działania w zakresie rozwoju wsi oraz doradców z terenu Oddziału Olecko.
Celem seminarium było:
- podniesienie poziomu wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia i prowadzenia planowanych przedsięwzięć wspólnego działania;
- aktywizowanie do tworzenia i rozwijania planowanych przedsięwzięć, poprzez pokazanie na dobrych przykładach, że przedsiębiorczość przekłada się na poprawę jakości życia na terenach wiejskich, ograniczenia ubóstwa i rozwoju gospodarczego;
- nawiązywanie współpracy w zakresie tworzenia wspólnych przedsięwzięć, zdolność przystosowywania się do nowych warunków, różnorodnych sytuacji i ról społecznych, dostosowanie zachowania do wymogów sytuacji lub środowiska.
Otrzymana w trakcie seminarium wiedza, poparta została informacją o możliwości wsparcia finansowego z PS WPR na lata 2023-27 z interwencji I.13.1 LEADER/ Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) w zakresie podejmowania bądź rozwijania pozarolniczej działalności, gdzie swoimi doświadczeniami oraz możliwościami wsparcia m.in. podzieliło się Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” oraz przedstawiciele innych Lokalnych Grup Działania z zasięgu działania Oddziału Olecko.
Dodatkowo Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania przedstawił oraz zrelacjonował kolejne etapy współpracy w Projekcie ECO-READY MASURIA obejmujący swym zasięgiem 4 regiony Europy. Informacja wzbudziła duże zainteresowanie projektem. Prezes poinformował, iż LGD z promocją projektu będzie obecne na Dniach Pola organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Wspólne organizowanie się to silniejsza pozycja przy negocjacjach z dostawcami i odbiorcami. Co z kolei przekłada się na nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich, rozwój działalności gospodarczej oraz znaczny wpływ na poprawę dochodów rolniczych i poprawę jakości życia na obszarach wiejskich.
W związku z polską prezydencją w Radzie UE w I kwartale 2025 roku oraz 20-leciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w trakcie seminarium dla uczestników seminarium przeprowadzono konkurs pn. „Polska w Unii Europejskiej”, którego celem jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy na temat polskiego wkładu w proces integracji europejskiej z okazji uczczenia 20. rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej, promowanie integracji europejskiej, a także rozbudzanie zainteresowań tematyką funkcjonowania Unii Europejskiej.
Zwycięzcami konkursu zostali kolejno oraz zajęli:
I miejsce – Iwona Turska z Rucianego-Nida
II miejsce – Szymon Kalejta z Olecka
III miejsce – Ewa Suchocka-Pietrewicz
oraz dwa wyróżnienia:
Kornelia Dmochowska i Ewa Kowalczyk.