W związku z Uchwałą Zarządu LGD w dniu 05.09.2024 r. dotyczącą przystąpienia do zmian w LSR, który został przyjęty w maju ub. roku, udostępniamy do konsultacji członkom oraz mieszkańcom obszaru LGD, propozycję zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju oraz możliwość wnoszenia uwag do dnia 19 września b.r.
– usunięcia z treści zapisów o gospodarstwach agroturystycznych – podkreślenie kwestii turystyki kwalifikowanej;
– w celu 2, tj. Wzrost jakości życia mieszkańców i atrakcyjności obszaru EGO – skonsolidowanie działania 2.1 – Budowa i przebudowa infrastruktury publicznej oraz 2.2 Poprawa efektywności energetycznej małej infrastruktury energetycznej. Działanie 2.1 będzie miało brzmienie – Budowa i przebudowa infrastruktury publicznej oraz poprawa efektywności energetycznej małej infrastruktury energetycznej. Działanie 2.2 będzie miało zapis „usunięto” bez zmiany kolejnej numeracji. Konsolidacja ma na celu ułatwienie aplikowania o środki , głównie dla gmin (po zmianie, zamiast 2 wniosków po 150 tys. zł ,będzie można złożyć 1 wniosek na 300 tys. złotych);
– poprawy harmonogramu oraz tabeli realizacji zadań z PS WPR z uwzględnieniem kamienia milowego – po analizie kalendarza wdrażania obsługi elektronicznej wniosków przez ARiMR i po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim, przewidywany oraz prawdopodobny do realizacji termin pierwszych naborów to styczeń 2025r.
– rezygnacji z konserwacji 2 zabytków ruchomych, (2 operacje po 150 tys. zł) na 1 operację za 300 tys. zł w roku 2025;
– rezygnacji z 22 koncepcji Smart Villages do 5 (co jest bardziej realne do wykonania po wcześniejszych rozeznaniach i rozmowach z mieszkańcami z naszego regionu LGD)
– rezygnacji z projektu grantowego na Podniesienie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości P.3.3 z dwóch przyczyn:
1) za mała kwota na projekt grantowy (nie może być mniejszy niż 50 tys.zł), wyjątkiem jest tylko SV ( min. 20 tys. złotych) oraz
2) ograniczenie czasowe: LGD nie zdąży zrobić projektu grantowego przed naborem na start DG, który planowany jest na początku 2025r. , a procedura wystąpienia z wnioskiem do UM z wnioskiem na projekt grantowy, podpisanie umowy i rozpisanie przez LGD konkursu na zadania grantowe w ramach tego projektu zajmie co najmniej pół roku.
Uwagi do zmian można wnosić osobiście oraz telefonicznie do biura LGD. Nowa wersja LSR z widocznymi zmianami udostępniona jest w Biurze LGD oraz na stronie internetowej LGD.