Jak co roku na przełomie sierpnia i września organizowane są dożynki, czyli Święto Plonów, Wieńce. To tradycyjne ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
Dożynki Powiatowo-Gminne rozpoczęły się plenerową Mszą Świętą, po której rozpoczął się festyn dożynkowy. Zebranych przy Promenadzie Zdrojowej gości i mieszkańców przywitał Starosta Gołdapski Krzysztof Kazaniecki wraz z Konrad Kazaniecki – Burmistrz Gołdapi, Przewodniczącym Rady Powiatu Piotrem Rant oraz Wioletta Anuszkiewicz-przewodnicząca Rady Miejskiej w Gołdapi.
Podczas wydarzenia prezentowały się piękne stoiska przygotowane przez sołectwa, stoiska z rękodziełem i regionalnymi potrawami.
Odbyły się również dożynkowe konkursy
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy udział wzięło pięć sołectw.
Najpiękniejszy wieniec I miejsce – sołectwo Banie Mazurskie, II miejsce – sołectwo Grabowo, III miejsce – sołectwo Jany.
Wyróżnienia otrzymały sołectwa Konikowo oraz Rogale
W konkursie na najsmaczniejszy chleb dożynkowy komisja konkursowa dokonała następującego wyboru:
I miejsce – sołectwo Kośmidry, II miejsce – sołectwo Juchnajcie, III miejsce – sołectwo Pogorzel.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi tradycyjnie przeprowadził konkursy sportowe w poszczególnych dziedzinach:
W drużynowym torze przeszkód: I miejsce sołectwo Grabowo, II miejsce – sołectwo Marcinowo, III miejsce – Zatyki.
Konkurs w przeciąganiu liny oraz w rzucie kaloszem: I miejsce – sołectwo Pogorzel, II miejsce – sołectwo Grabowo, III miejsce – sołectwo Marcinowo.
Przez cały dzień, zarówno na dzieci jak i dorosłych, czekało mnóstwo atrakcji. Na scenie wystąpił: Zespół ludowy „Gelgaudiškis” – Litwa, Gołdapski Uniwersytet III Wieku, zespół „Prząśniczki” z Kowali Oleckich, uczestnicy letnich zajęć pracowni wokalnej Domu Kultury w Gołdapi którą prowadzi instruktor Pani Katarzyna Boruc oraz zespół „Przeroślaki” z Przerośli. Dożynki Gminne zakończył koncert zespołu Marioo.
W gminie Prostki w bieżącym roku dożynki Gminno-parafialne odbyły się Rożyńsku Wielkim. Zwyczajowo rozpoczęły się mszą w kościele p.w. św. Szczepana, po czym korowód przeszedł na plac szkolny, na którym ze sceny zaproszeni goście. Cały plac zastawiony był stoiskami przygotowanymi przez sołectwa, KGW i koła myśliwskie.
DOŻYNKI, DOŻYNKI…