KONCEPCJE „SMART VILLAGE” – POMYŚL O PRZYSZŁOŚCI SWOJEGO OTOCZENIA
Koncepcja inteligentnej wioski („smart village”) to odpowiedź na problemy współczesnych wsi – depopulację, starzejące się społeczeństwo, niedoinwestowanie, wyludnienie, przepaść cyfrową, czy niewystarczającą liczbę ofert pracy. Istotą są innowacyjne działania, kreowane przez społeczność. Promowanie inteligentnych wsi i oferowanie im wsparcia jest istotnym elementem programowania funduszy unijnych. W Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” przewidziała wsparcie na przygotowanie koncepcji inteligentnych wsi.
Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na tworzenie Inteligentnych Wiosek. Wszystko zależy od lokalnych dóbr i ludzi którzy umieją korzystać z konkretnej wiedzy oraz doświadczeń. W podobny sposób funkcjonuje tysiące „wiosek” w całej Europie. Większość ich inicjatyw jest wspierana przez europejskie fundusze.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższym filmem i przykładami realizacji „smart” działań mieszkańców wsi. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze projekty grantowe na przygotowanie koncepcji „smart village” będziemy ogłaszać pod koniec 2024 roku.
Film: @TrusoMedia
Link do filmu:
KONCEPCJE „SMART VILLAGE” – POMYŚL O PRZYSZŁOŚCI SWOJEGO OTOCZENIA