WIZYTA STUDYJNA W DROHICZYNIE I SANDOMIERZU W RAMACH REALIZACJI OPERACJI WŁASNEJ „Obserwuj, Naucz się, Zastosuj”

W dniach 19-22 września b.r. 25 osób z naszego obszaru działania wyjechało na Wizytę Studyjną, której głównym celem było poznanie dobrych praktyk w dziedzinie szeroko rozumianego produktu lokalnego. Wyjazd podzielony był na II etapy.

ETAP I : 19 września wyruszyliśmy wczesnym rankiem z Gołdapi przez Kowale Oleckie, Olecko i Ełk, gdzie dosiadali się kolejni uczestnicy. Tego dnia naszym celem był piękny Drohiczyn, a gościła nas zaprzyjaźniona Lokalna Grupa Działania „Tygiel Doliny Bugu”, która przygotowała dla nas bardzo bogaty program edukacyjno – turystyczny. Wizyta zaczęła się obiadem w restauracji „Zamkowa”, gdzie podano nam regionalną potrawę o nazwie ZAGUBY, spotykaną tylko w okolicy Drohiczyna. Zaguby, to jak najbardziej produkt lokalny, który kojarzy się z tym miejscem, a zarazem promuje tą okolicę. Właścicielka restauracji, opowiadała o swojej pracy, w której dba się o jakość potraw i tradycyjne przepisy. Zaskoczyła nas skala jej działania, gdzie w sezonie wydawane jest kilkaset ( bardzo pracochłonnych
i ręcznie wykonywanych) posiłków. Drohiczyn jest bardzo mały, liczy około 2 tys. mieszkańców, jednak jego walory krajobrazowe oraz oferta przygotowana głównie przez miejscowy Dom Kultury sprawia, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Ogromne wrażenie wywarło na nas spotkanie z dyrektorem Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury, który prowadzi oprócz ośrodka kultury kilka ciekawych i prężnie działających placówek. Większość tych zadań wsparta jest finansowo poprzez rozwiniętą działalność gospodarczą w ramach MGOK , dlatego wszystko się prężnie rozwija i żyje, gdyż nie jest „skazane” tylko na dotację podmiotową na cele statutowe od lokalnego samorządu. Jednym z miejsc, które odwiedziliśmy w Drohiczynie było Nadbużańskie Centrum Promocji Produktu Lokalnego „ZAGUBEK”. Projekt budynku nawiązuje do drewnianej architektury Podlasia. Wnętrze budynku jest nowocześnie urządzone. Znajdują się tam przestronny hol, sala wystawowa, pokój zagadek, kuchnia w której organizowane są warsztaty oraz sklep z lokalnymi produktami. Centrum otrzymało nazwę po regionalnym daniu: zagubach i to miejsce wspiera także lokalnych producentów z regionu Podlasia. Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy i które z pasją rozwija wspomniany już wcześniej dyrektor MGOK było Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej. Widzieliśmy tam bardzo dużą kolekcję zarówno zabytkowych jak i nowoczesnych kajaków oraz „pływaliśmy” na jedynym w Polsce symulatorze pływania kajakiem. W ośrodku znajduje się także specjalny basen, w którym można testować nowoczesne kajaki. Ponieważ wszystkie miejsca, które odwiedzaliśmy pierwszego dnia naszej wizyty znajdują się w niewielkiej od siebie odległości to udaliśmy się pieszo do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Puszczyk”, który powstał w ramach bioróżnorodności województwa podlaskiego. Symulatory łowienia ryb i ścieżki rowerowej, interaktywna mapa przyrody ziemi drohickiej i wiele innych atrakcji czeka odwiedzających drohiczyńskiego „Puszczyka”. Z ośrodkiem powiązany jest także siedmiokilometrowy Szlak Pieszo-Rowerowy. Niedaleko od ośrodka mieści się Muzeum Parku Historyczno – Kulturowego „Bug Pogranicze Kultur i Religii”. Mieliśmy tam okazję zobaczyć wystawę zabytkowych motocykli. Bardzo duży zbiór zachwycił nie tylko męską część naszej ekipy. Sam obiekt powstał w ramach projektu „Bug Rajem dla Turysty”. Tak jak wcześniej już wspomniałem, do Drohiczyna można jechać całą rodziną i każdy znajdzie coś dla siebie. Na sam koniec pierwszego dnia Wizyty odwiedziliśmy także Strefę Odkrywania Wyobraźni
i Aktywności „Sowa”, w której znajduje się przestrzeń wystawowa z eksponatami oraz Majsternia. „Sowa” to miejsce umożliwiające samodzielne doświadczanie, eksperymentowanie i poznawanie praw fizyki, matematyki, techniki, geografii czy anatomii. SOWA to miejsce gdzie pobudza się kreatywność, rozwija poczucie sprawczości oraz promuje styl uczenia się poprzez aktywności i doświadczenia. Można śmiało nazwać to miejsce małym Centrum Kopernik. W tym samym budynku mieści się również siedziba Lokalnej Grupy Działania „Tygiel Doliny Bugu”, która gościła naszą grupę.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Drohiczyna. Grupa przemieszczała się dwoma melexami, odwiedziliśmy kilka zabytkowych kościołów oraz mieliśmy przejazd nad rzekę Bug. Ta część programu odbywała się z lokalnym przewodnikiem.
Pierwszy dzień naszej wizyty powoli dobiegał końca, udaliśmy się autokarem do miejsca zakwaterowania, do Hotelu „Drohicki” w pobliskich Zajęcznikach, gdzie czekała na nas
także kolacja, na której kosztowaliśmy smakołyki kuchni regionalnej. Następnego dnia po śniadaniu, cała grupa udała się do oddalonej o około 30 km miejscowości, gdzie poznaliśmy wspaniałe miejsce – ośrodek „Ziołowy Zakątek” w Korycinach. Na początku cała grupa uczestniczyła w 2 godzinnych warsztatach przygotowania nalewek na bazie ziół, a później zwiedziliśmy działające tam Zagrodę Edukacyjną i Inkubator Przetwórstwa. Zwiedzanie obiektu było fascynującym przeżyciem, dużo starych, drewnianych chat, drewniany zabytkowy kościół, Podlaska Środowiskowa Kolekcja Roślin Leczniczych i Aromatycznych
i mnóstwa turystów. W ośrodku mogliśmy także zakupić różne regionalne produkty lokalne. Po ośrodku oprowadzał nas właściciel „Ziołowego Zakątka” Pan Mirosław Angielczyk.
Powoli zbliżaliśmy się do końca I etapu naszej Wizyty Studyjnej zakończonej obiadem
w „Ziołowym Zakątku”. Podziękowaliśmy dla Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Tygiel Doliny Bugu” Pani Agnieszce Wojtkowskiej, która towarzyszyła nam wszędzie za bardzo dobre przyjęcie i organizację naszego pobytu na Ziemi Drohiczyńskiej.
Wyruszyliśmy do Sandomierza, gdzie czekały na nas kolejne ciekawe miejsca, o czym napiszemy w kolejnej relacji z II etapu Wizyty Studyjnej.

WIZYTA STUDYJNA W DROHICZYNIE I SANDOMIERZU W RAMACH REALIZACJI OPERACJI WŁASNEJ „Obserwuj, Naucz się, Zastosuj”