SPŁYW KAJAKOWY ŁAŹNĄ STRUGĄ W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU WSPÓŁPRACY „WIDZĘ WIĘC WIEM”

Rzeka Łaźna Struga, zlokalizowana na uboczu Wielkich Jezior Mazurskich, zachowała do dziś niepowtarzalne piękno natury i wciąż pozostaje najmniej zagospodarowaną turystycznie, wręcz dziką trasą, która stanowi idealne warunki do rozwoju turystyki aktywnej. Obszar ten szczególnie przypadnie do gustu osobom, które dobrze czują się wśród lasów, uroczych pól i błękitnych jezior. Łaźna Struga  – właściwie rzeka Ełk, nazywana jest na odcinku od jeziora Szwałk – Czarną Strugą, dalej do jeziora Łaśmiady – Łaźną Strugą, a następnie aż do ujścia do Biebrzy pod Goniądzem – Ełkiem. Szlak ten przebiega przez pięć gmin obszaru działania LGD (Kowale Oleckie, Świętajno, Stare Juchy, Ełk, Prostki).

W sobotę, 9 września, w ramach projektu współpracy „Widzę Więc Wiem”, LGD „Lider w EGO” zorganizowała jednodniowy spływ kajakowy promujący opracowywany przez Stowarzyszenie przewodnik z mapą szlaku kajakowego „Łaźna Struga i rzeka Ełk”. Ponad 30 uczestników wyprawy mogło poznać malowniczy kilkukilometrowy odcinek trasy z Jelonek do Połomu. W spływie wzięły udział m.in. osoby związane z turystyką aktywną (także z poza obszaru EGO), lokalni przewodnicy, członkowie LGD oraz lokalna społeczność.

Spływ kajakowy rozpoczęliśmy od zbiórki uczestników w Połomie (gmina Świętajno) w Zakątku nad Strugą „u Małgosi” – miejscu idealnym do wypoczynku i rekreacji, zlokalizowanym tuż nad rzeką. Po odprawie uwzględniającej zasady bezpiecznego korzystania z kajaka i zachowania na wodzie oraz wręczeniu przygotowanych wcześniej gadżetów, udaliśmy się wspólnym transportem do miejsca zwodowania kajaków – wsi Jelonek. Pokonywany odcinek szlaku był malowniczy i różnorodny, mijaliśmy powalone do rzeki drzewa, amatorskie kładki, miejscami wąskie przesmyki trzcinowisk. Przez niski stan wody nie jeden kajak zahaczył o zatopione kamienie i konary. Spływ zakończyliśmy w miejscu odprawy, gdzie wszyscy mogli skorzystać z pysznego poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Kukowianki oraz odpocząć przy ognisku.

Dziękujemy uczestnikom spływu za obecność i aktywny udział w spływie. Mamy nadzieję, że realizowany projekt pozwoli wypromować szlak kajakowy Łaźną Strugą i rzeką Ełk jako ciekawe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej oraz pomoże lokalnej społeczności w uzyskaniu dodatkowych źródeł dochodu w postaci pól namiotowych, wynajmu miejsc noclegowych, miejsc gastronomicznych i rekreacyjnych wzdłuż trasy.

SPŁYW KAJAKOWY ŁAŹNĄ STRUGĄ W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU WSPÓŁPRACY „WIDZĘ WIĘC WIEM”