GOSPODARSTWA OPIEKUŃCZE – FORMA ROLNICTWA SPOŁECZNEGO

Z uwagi na procesy demograficzne zachodzące na obszarach wiejskich, w szczególności starzenie się społeczeństwa, w perspektywie na lata 2021-2027 w podejściu LEADER przewiduje się wsparcie na rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych w zakresie świadczenia usług opiekuńczych. Gospodarstwo opiekuńcze to forma rolnictwa społecznego – jest to gospodarstwo zaadoptowane do potrzeb podopiecznych, w którym mogą oni aktywnie spędzić czas, zintegrować się z innymi, otrzymać wsparcie i nabyć nowych umiejętności.

Podopieczni gospodarstw opiekuńczych to osoby potrzebujące wsparcia: seniorzy, osoby z dysfunkcjami, bezrobotni, czy np. zmagający się z uzależnieniami. Powstawanie gospodarstw opiekuńczych będzie sprzyjać podnoszeniu jakości życia na obszarach wiejskich. Przebywanie w gospodarstwie rolnym i uczestnictwo w jego codziennym życiu oraz kontakt z naturą mają dobry wpływ na ludzkie zdrowie i kondycję.

Istnieją wymierne korzyści z prowadzenia gospodarstw opiekuńczych również dla rolników, m.in. finansowe, społeczne (zwiększenie znaczenia rolników w ich społecznościach lokalnych), oraz emocjonalne (satysfakcja z niesienia pomocy). Usługi opiekuńcze mogą pozwalać na zwiększenie i dywersyfikację dochodów rolników. Rolnictwo społeczne to innowacyjne podejście do rolnictwa, w którym istotą jest wielofunkcyjność. Wielofunkcyjność gospodarstw rolnych rozumiana jest jako zaspokojenie w gospodarstwie rolnym potrzeb nie tylko produkcyjno-rynkowych, ale także pozarolniczych: środowiskowych, kulturowych, gospodarczych i społecznych.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przykładami gospodarstw opiekuńczych – filmy pod linkiem:

Gospodarstwa opiekuńcze – YouTube

Funkcjonowanie gospodarstw opiekuńczych w województwie kujawsko-pomorskim – YouTube

 

GOSPODARSTWA OPIEKUŃCZE – FORMA ROLNICTWA SPOŁECZNEGO