WIZYTA STUDYJNA LGD „LIDER W EGO” W HISZPANII – cz. II

Bardzo bogaty program kolejnego dnia wizyty studyjnej w Hiszpanii w ramach projektu współpracy „Wiem czym oddycham” zawdzięczamy Juan Jose Manrique Lopez – Dyrektorowi z @GDRGuadix – Lokalnej Grupie Działania regionu znajdującego się na wschód od prowincji Grenada. Przywitani zostaliśmy w pięknej siedzibie organizacji – dawnej cukrowni, której budynek odnowiła i przystosowała do działalności właśnie GDR Guadix.

Podczas pierwszej części spotkania rozmawialiśmy o 25-letniej działalności instytucji, ich doświadczeniach i projektach oraz programie LEADER, szukając podobieństw w naszych działaniach.

Kontynuacją wizyty była wyprawa do „Huerta Mami Angustias” – przedsiębiorstwa rolniczego Manuela Ruiza, gdzie zapoznaliśmy się z ekologiczną uprawą warzyw oraz mieliśmy okazję skosztować jego aromatycznych produktów. Gospodarstwo od ponad 10 lat stawia na produkcję rolną z poszanowaniem środowiska, model handlowy zero waste oraz wykorzystuje system hydrofoniczny do podlewania upraw.

Juan Jose zabrał nas również do centrum pracy „Asociación en favor de las Personas con Discapacidad „San Jose” (www.asociacionsajose.org), gdzie w towarzystwie Managera Alicii Carmon mogliśmy zapoznać się z organizacją oferującą pracę osobom z zagrożeniem wykluczenia społecznego i stowarzyszeniem zajmującym się zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością. Z podziwem i pełnym uznaniem obserwowaliśmy m.in. pracownie rzemiosła, garncarstwa, wyrobów artystycznych i pralnię. W wizycie towarzyszył nam także burmistrz Guadix – Jezus Lorente, który zaprosił nas również do Urzędu Miasta Ayuntamiento de Guadix.

Nie była to jedyna wizyta instytucjonalna. W Purullenie udaliśmy się do biblioteki, gdzie wraz z burmistrzem José Luisem Martinezem wzięliśmy udział w prezentacji na temat energii odnawialnej.

Dzień zakończyliśmy wizytą w wyjątkowym kompleksie Cuevas Almagrus @cuevasalmagruz, tzw. „mieście troglodytów”. To innowacyjna forma turystyki wspierana przez LGD, będąca ogromną wartością regionu i produktem turystyczno-kulturalnym.

Współpraca jest jedną z podstawowych zasad filozofii #LEADER, która napędza rozwój obszarów wiejskich Unii Europejskiej. Dzięki GDR Guadix mieliśmy okazję poznać ciekawe rozwiązania, poszerzyć perspektywę i zbudować relacje, które mamy nadzieję zakończą się kolejnymi wspólnymi projektami.

WIZYTA STUDYJNA LGD „LIDER W EGO” W HISZPANII – cz. II